PRINCIPAL a Univerzita Pardubice spolupracují od května 2021 na dvouletém projektu inteligentní digitální platformy k ochraně zdraví zaměstnanců firem a organizací. Ta jednak pomůže jedincům, skupinám a komunitám v ochraně před respiračními onemocněními. A dále firmám a organizacím pomůže ochránit potřebné pracovní kapacity.

telemedicine banner 1200x630

Projekt, který předpokládá inovační využití moderních technologií včetně umělé inteligence nebo osobních senzorů, je realizován pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky a je podpořen z fondů Evropské Unie. V rámci úvodní výzkumné etapy projektu proběhlo do konce března 2022 pětiměsíční šetření možných dopadů při nasazení vyvíjené digitální platformy na ekonomiku soukromého a veřejného sektoru. V šetření bylo zastoupeno 82 z 90 oslovených firem z různých segmentů podnikání, převážně z východočeského regionu.

Hlavními cíli šetření a následného výzkumu bylo mimo jiné:

  • zjištění potencionálních změn přístupů v ekonomicko-sociální oblasti k respiračním onemocněním při a po ukončení prvních vln pandemie COVID-19 v České republice
  • zjištění možných postojů různých ekonomických subjektů a jednotlivců při zavádění inteligentních zařízení ke sledování respiračních onemocnění

Podle Ing. Karel Šatery, Ph.D. MBA, vedoucího projektu za Univerzitu Pardubice přineslo šetření mimo jiné detailní pohled na chování firem a ochranu pracovníků před a během pandemie COVID-19. Zúčastněné společnosti například v nadpoloviční většině (55 %) uvedly, že pracovníci chodili již před pandemií příležitostně i přes onemocnění do zaměstnání. Přitom tento rozšířený problém je nejen v českých firmách klíčem k šíření respiračních onemocnění. Šetření ukázalo, že díky pandemii COVID – 19 podniky nově zavedly například měření teploty a testy, nemocní zaměstnanci se posílali domů. Jedním z nejčastějších opatřením bylo také využití režimu home office.

Ve firmách rovněž probíhala na toto téma intenzivnější komunikace a osvěta hygieny, jako bezpečné nasazení respirátoru a dodržování dalších hygienických pravidel v běžném pracovním životě. Zaměstnavatelé se tak snažili eliminovat další přenosy na pracovišti, což předtím nebylo zcela obvyklé. Oproti období před Covidem stouplo využití home office na cca 70%, u hygienických pomůcek na 61%, u osvěty hygieny na 60%. Výzkumný tým dále nezaznamenal velký vzestup využívání prevencí jako jsou např. možnosti poskytování sick days či finančních příspěvků organizací na sportovní aktivity zaměstnanců.

 

Četnost

Úplné výsledky šetření budou k dispozici po ukončení vědeckých úkolů a publikování jejich výzkumných závěrů.

 

Petr Moláček

TeleHealth Consultant

Ozveme se Vám

Vyplňte své jméno

Nechte nám na sebe kontakt

Neplatný vstup

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů

logo pe white

IČO: 267 75 794

DIČ: CZ26775794

Adresa

Principal engineering s.r.o.

Na hřebenech II 1718/8, Praha 4

Rychlý kontakt

Novinky

info@principal.cz

facebook six     linkedin six     instagram six